10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA ETKİNLİKLERİ

10 Kasım Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında gönüllülerle birlikte 10 Kasım akşamı anma yürüyüşü yapıldı.Sonrasında da Expo Evi’nde Atatürk’ün son 300 gününü konu alan “Sarı Zeybek” Belgesel filmi izlendi.

 

AÇIK HAVA SİNEMASI

Unesco Hatay Gastronomi Evi’nin ev sahipliği yaptığı açık hava sineması için gönüllülerimize de yer verildi. Yeşilçam filminin izlendiği açık hava sinemasında gönüllüler keyifli vakit geçirdi.

TURUNÇLU ÜRETİM SERASI GEZİSİ

Sera çalışmaları düzenli olarak her hafta devam etmektedir.Gönüllülerimiz sera çalışmalarına destek veriyorlar.Turunçlu üretim seralarını ziyaret edip, üretim kısmı ile ilgili eğitim aldılar.

GÖNÜLLÜLER TELL AÇANA GEZİSİ

Reyhanlı ilçesinde yer alan Tell Açana tarihi kalıntılarına gezi düzenlendi. Gezide Doç. Dr. Murat Akar’ın rehberliği ile gönüllülerimiz bölgede çıkan tarihi kalıntılar hakkında detaylı bilgi sahibi oldular.

GÖNÜLLÜLER DRAMA ÇALIŞMALARI

Expo’21 Hatay Gönüllülerinin kaynaşması ve birbirini daha yakından tanıması amacıyla Expo Evi’nde drama çalışması düzenlendi.İki grup olarak yapılan çalışmada gönüllülerimiz oldukça keyifli vakit geçirme olanağı buldular.

GÖNÜLLÜLERİMİZ LANSMAN HAZIRLIKLARINDA

Gönüllülerimizin de yer aldığı Expo 2021 Hatay’ın ilk lansmanı gerçekleştirildi.Protokolün katılım sağladığı bu önemli gecede gönüllüler hem lansman öncesi hazırlıklarda hem de lansman sırasında aktif olarak görev aldılar.

İSKENDERUN EXPO ALANI GEZİSİ

Gönüllülerimizle yaptığımız Expo alanları gezisi turlarının ikincisi olan İskenderun alanı gezisini gerçekleştirdik. Koordinatörler eşliğinde yaptıkları gezide gönüllülerimiz İskenderun Expo Alanı hakkında detaylı bilgiler edindiler.

 

ANTAKYA EXPO ALANI GEZİSİ

Gönüllülerimizle yaptığımız Expo alanları gezisi turlarının ilki olan Antakya (Kisecik) alanı gezisini gerçekleştirdik. Koordinatörler eşliğinde yaptıkları gezide gönüllülerimiz Antakya Expo Alanı hakkında detaylı bilgiler edindiler.

 

CİMEM ATÖLYESİ

Expo Evinde buğday sapından cimem atölyesi düzenledik.Cimem ustası Emel Temizkan eşliğinde düzenlenen atölyede gönüllülerimizyapmış oldukları bardak altlığıyla unutulmaya yüz tutmuş bu yerel zanaati öğrenme fırsatı yakaladılar.

 

ERASMUS KAPSAMINDA HATAYA GELEN ÖĞRENCİLERLE SERA ETKİNLİĞİ

Erasmus kapsamında farklı ülkelerden şehrimize gelen öğrenciler Expo alanlarımızı ve gönüllülerimizin düzenli olarak çalıştığı Kisecik üretim fidanlığımzı ziyaret ettiler.Expo’21 Hatay gönüllülerimizin yardımıyla saksılara, ilimize özgü halhalı çeşidi zeytin dikimini yaptılar.

 

İŞARET DİLİ EĞİTİMİ

Siz gönüllülerimiz için vermeye başladığımız işaret dili kursumuz ile işitme engelli arkadaşlarımızla kolay iletişim kurabilmenizi amaçladık. Hocamız Yasin Bıyık ile gerçekleştirdiğimiz 8 saatlik temel seviye işaret dili eğitimi ile kursumuzu tamamladık ve katılım sağlayan gönüllülerimize sertifikalarını verdik.

 

AHŞAP YAKMA ATÖLYESİ

Expo’21 Hatay Gönüllüleri olarak ahşap yakma atölyesi düzenledik.  Ahşap yakma ustası Naim ve Zeynep Gülbol eşliğinde harika bir atölyeyi tamamladık. Daha önce hiç bu işi yapmamış bizlere bile böyle güzel eserler çıkartma mutluluğu yaşattıkları için kendilerine teşekkür ederiz.

 

GAZELLA GAZELLA DAĞ CEYLANLARI GEZİSİ

Expo’21 Hatay Gönüllüleri olarak maskotumuz olan Gazella Gazella dağ ceylanlarının yaşam alanında gözlem ziyareti yaptık. Yolumuzun üzerinde bulunan gölbaşında da güzel bir seyir zevki yaşadık. Hatay Dağ Ceylanları Üretim Merkezinde nesli tükenmekte olan bir canlı türünün yaşatılması için nasıl çalışmalar yapıldığını yerinde gözlemledik. Bir kez daha bu gezinin sonunda anladık ki, bilinçli bireyler ve doğa dostu siz gönüllüler oldukça, Hatay’ın doğal ve yaban hayatıyla, eşsiz Gazella Gazellalarımız nesillerini devam ettirebilecek. Bu nedenle hepimizin görevi çevremizdeki herkese bu değerlerimizi her fırsatta en iyi şekilde anlatmak olacak.

 

DOĞAL KOMPOST GÜBRE YAPIM EĞİTİMİ

Sayın Leyla Sakaroğlu hocamızla birlikte sürdürülebilir yaşamda doğadaki döngülerle ilişkileri artırma, mutfak, bahçe vb. atıkları çöp olmadan doğaya kazandırma, sürdürülebilir atık yönetimine katkıda bulunma ve hayvan gübresi ya da yararlı mikroorganizmaları kullanarak toprak ve birey sağlığına destek olmayı öğrendiğimiz bir eğitim gerçekleştirdik. Ardından bahçede oluşturduğumuz bir alanda gönüllülerimizin getirdiği evsel atıkları da kullanarak kompost gübre yapım çalışmasının ilk aşamasını tamamladık.Kompost gübremiz yaklaşık üç ya da dört ay sonunda kullanıma hazır hale gelecek ve bu gübreleri Expo Üretim Seralarımızda kullanacağız

MİLLEYHA SULAK ALANINDA KUŞ GÖZLEMİ

Çevre haftası etkinlikleri kapsamında Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nın düzenlediği Milleyha sulak alanına yürüyüş ve alanda kuş gözlemi etkinliğine Expo’21 Hatay Gönüllüleri olarak katılım sağladık.

TEMEL SEVİYE İNGİLİZCE EĞİTİMİ

İngilizce kursumuzun ilk seviyesini tamamladık. Aktif 20 kişinin katılımıyla tamamladığımız kursta İngilizce öğretmenimiz Yasemin Fansa’ya bize desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz.

GENÇ KAFASI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç.Dr.Lütfü Savaş, Youtube’da yayınlanan Genç Kafası video serisinde Expo’21 Hatay Gönüllerimizle buluştu. Bizlere Expo ve gönüllülükle ilgili sorularını yönelten başkanımızla birlikte keyifli dakikalar geçirdik.

2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

Dünya Otizm Farkındalık Gününde Zirveye İlk Adım Özel Eğitim Merkezi’nde dünya güzeli çocuklarımızla harika bir gün geçirdik. Müzik dinledik, dans ettik, ellerimizi boyadık, oyunlar oynadık ve 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nü doyasıya kutladık.

21 MART DÜNYA DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ

DünyaDown Sendromu Farkındalık Gününü, Expo Gönüllüleri olarak Özel Değişim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki çocuklarımızla birlikte kutladık. Onlarla birlikte fideler ektik, dans ettik ve balonlar uçurduk. Ne kadar özel, ne kadar yetenekli ve ne kadar harika çocuklar olduklarını bize bir kez daha gösterdiler.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Expo’21 Hatay Gönüllüsü kadınlarımız ile Hatay’ın profesyonel, girişimci, yardımsever, üretken ve çalışkan kadınları birlikte Expo üretim seralarında fidan ekerek kutladık.

4.TANIŞMA ETKİNLİĞİ

Pandemi önlemleri dolayısıyla yine online olarak toplandık ve her zamanki gibi büyük ilgi gördük.Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızı Expo 2021 Hatay ve Expo’21 Hatay Gönüllüleri hakkında bilgilendirdik.

14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ

Expo Gönüllülerimizle birlikte Hatay’ımızın değerli üreticilerinin yetiştirdiği mis gibi Nergis çiçeklerini şehrimizin güzel insanlarına sevgili başkanımız Lütfü Savaş ile birlikte hediye ettik.

3. TANIŞMA ETKİNLİĞİ

Pandemi dolayısıyla 3. Tanışma Etkinliğimiz online olarak gerçekleştirilmiştir. Expo 2021 Hatay Gönüllüleri’nin üçüncü tanışma etkinliği gerçekleşti. Tanışma etkinliklerine devam eden Gönüllüler, soruları, önerileri ve yeni fikirleriyle Expo ve Hatay için şimdiden katkılarını sunmaya başladı.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Gönüllülerimiz bitki müzesinde sergilenecek olan kurutulmuş bitkilerin etiketleme çalışması (herbaryum) için atölyelerimizde Expo ekibimize destek vererek hem öğreniyor,hem de keyifli zaman geçiriyor.

DOĞAÇLAMA TİYATRO GECESİ

Kukabare ekibi ile gönüllü olarak gerçekleştirmiş olduğumuz doğaçlama tiyatro gecesi pandemi sebebiyle sınırılı sayıda gönüllü katılımı ile gerçekleştirildi. Katılamayan gönüllülerimiz için instagram hesabımızdan canlı yayın yapıldı. Tiyatro ekibi Expo 2021 Hatay tema ve alt temalarını işledi oyunlarında.

“ŞEHRİNDEKİ TÜRK BAYRAĞI” TEMALI SERGİ

Expo 2021 Hatay Gönüllüleri ile 29 Ekim tarihinde başlatmış olduğumuz ‘Şehrindeki Türk Bayrağı ‘temalı etkinliğimizin sergisi 10 Kasım’ da açıldı. Saat 09.05 te saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile gerçekleştirdiğimiz Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma töreni sonrasında yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşen bir sergi oldu.

EXPO EVİNDE ÇİÇEK EKİMİ

Expo 2021 Hatay Gönüllüleri bir araya gelerek Expo evini yeşillendirdi. Bahçe bitkileri ile ilgilenen gönüllülerimizle birlikte Expo evinde mevsimsel çiçek değişimi yaptık.

GÖNÜLLÜLER 2. TANIŞMA ETKİNLİĞİ

Expo 2021 Hatay Genel Sekreteri İhsan Çakar’ın açılış konuşmasını yaptığı etkinlik, gönüllü koordinatörlerinin sunumlarıyla devam etti. Soru-cevap kısmında gönüllülerin öneri ve katkılarıyla zenginleşen toplantının 3.’sü ise çok yakında.

ÜRETİM FİDANLIĞI SERA ÇALIŞMASI

Expo 2021 Hatay Kisecik Üretim fidanlığında Expo gönüllülerimiz ile birlikte endemik bitkilerden, tıbbi ve aromatik bitkilere kadar pek çok farklı bitki türünün üretim çalışmalarını keyifle yürütmeye devam ediyoruz.

29 EKİM AKRİLİK BOYA ATÖLYE ÇALIŞMASI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı arifesinde EXPO Evimizde, Kültürel  Faaliyetler Birimi ve Expo 2021 Hatay Gönüllüleri ile Mustafa Kemal ATATÜRK resimleri yaptık.

GÖNÜLLÜLER İLK TANIŞMA ETKİNLİĞİ

Expo 2021 Hatay Gönüllüleri’nin ilk tanışma etkinliği gerçekleşti. Pandemi nedeniyle 50 kişilik kontenjanlar halinde tanışma etkinliklerine başlayan Gönüllüler, soruları, önerileri ve yeni fikirleriyle Expo ve Hatay için şimdiden katkılarını sunmaya başladı.